Sürekli Sakatlık

Trafik kazası karayolu üzerinde seyir halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve/veya zararla sonuçlanmış olan olaylardır.

Trafik kazalarının oluşmasında başta sürücü hataları olmak üzere, araçtan ve yoldan kaynaklanan etmenler neden olmaktadır.Trafik kazası sonucunda yaralanan kişinin maddi tazminat hakkı söz konusu olmaktadır.

Sürekli İş Göremezlik ( daimi maluliyet); Trafik kazası sonucunda sakatlanan kişinin sakatlık oranı, kusur, yaş ve gelir durumuna göre yapılacak aktüer hesaba göre alacağı tazminata daimi maluliyet ( sakatlık tazminatı ) denir.

Geçici İş Göremezlik ( çalışılamayan süre); Trafik kazası geçiren kişinin kalıcı bir sakatlığının olmamasına rağmen, tedavi gördüğü süre boyunca, iyileşene kadar çalışmaması ve bu yüzden iş ve kazanç kaybına uğramasıdır. Bu haktan sadece iş sahibi olup çalışanlar değil, aynı zamanda bir işte çalışmayarak günlük işlerini yapamayan kişiler ( örn;  ev kadınları, öğrenciler ) de yararlanmaktadır.

 

Sürekli Sakatlık Durumunda Oluşan Bakım Giderleri (Bakım Tazminatı): Kazada yaralanan kişinin sürekli sakatlık durumu oluşması halinde sakatlık oranının raporla belirlenmesi gerekiyor. Bu oran belirlendikten sonra ortaya bakıcı ve bakım giderleri çıkabiliyor. İşte bu giderler bakıcı tazminat hakkı oluşturuyor ve limitleri teminatla sınırlı olmak koşuluyla sürekli sakatlık teminatı kapsamında değerlendirilerek bakıcı gideri talebi karşılanıyor.