Araç Değer Kaybı

Trafik kazası yaşanması durumunda kaza sonucunda hasar gören araçlar servise götürülerek onarımları yaptırılır. Bu onarım sırasında araçların kazadan kaynaklı tüm sorunları giderilmiş olur. Kaza geçirip hasar gören araç, en iyi şekilde tamir edilmiş olsa bile değerinde bir azalma meydana gelelecektir.

Araç değer kaybı;  hasar olarak onarım gören aracın ikinci el piyasa değerindeki düşüşü ifade eder.

Bu durum aracın satılmasını zorlaştırır ve ikinci el atış değerini düşürdüğü için maddi değer kaybı yaşatır. Araç değer kaybı tazminatı ile, araç sahiplerinin, kusurlu olmadıkları hasarlar ile ilgili bu mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Sahibi olduğunuz aracınız herhangi bir trafik kazasına karışmışsa aracınızda meydana gelen maddi hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır. Ancak sigorta şirketleri kaza sonucu doğan hasarların onarım giderlerini araç sahiplerine yahut yetkili servise ödemekte ancak değer kaybını ise müracaat edilmesi halinde ödemektedirler.

 Siz de uğradığınız trafik kazası sonucunda aracınızın değer kaybettiğini düşünüyorsanız “aracınızın değer kaybı tazminatını” karşı tarafın sigorta şirketinden alma hakkınız bulunmaktadır.